Navštívili jsme solnou jeskyni

5. dubna 2023 | Články

První duben byl pro nás, vzhledem k vyloženě aprílovému počasí, ideální na návštěvu solné jeskyně. Pro návštěvu jsme si vybrali místní relaxační centrum Salza a vzali sebou nejmladší děti, o které se často pokouší nejrůznější nachlazení a bacily. Pro většinu z nich byla návštěva solné jeskyně premiéra a představovali si ji různě. Děti byly překvapené, jak jeskyně vypadá a měly drobné obavy z nového prostředí. Zašovská solná jeskyně je vybudována pouze z přírodních materiálů, solných kvádrů a krystalů, jejichž stáří se odhaduje na 20 miliónů let. Pro její výstavbu bylo použito cca 20 tun soli převážně z Pákistánu a Mrtvého moře. Na zemi je vysypáno několik tun soli z Polska.

Součástí jeskyně jsou slané vodopády, ze kterých se uvolňují cenné prvky magnesia a potaše. Solné kameny jsou bohaté na prvky jódu, selenu, zinku, vápníku, bromu a další.

Do jeskyně nás doprovodila milá paní majitelka společně se svým psíkem, dětem hodinový pobyt v jeskyni uběhl díky pohádkám, písničkám a nejrůznějším hračkám opravdu rychle. Už se moc těšíme na další návštěvu.

Děkujeme manželům Trčkovým za příjemně strávený čas a za podporu našeho dětského domova.

Teta Verča